Native Title Applicants
Native Title Applicants are Indigenous people who make an application to the Federal Court for the legal recognition of their native title rights and interests.
NameDateDocuments
Alexander Brown, Jeffrey Brown, Clinton Coke and Charlie Coppin on behalf of the Ngarla People
Andrew Passi on behalf of the Meriam People
Antakarinja Matu-Yankunytjatjara (Aboriginal Corporation)
Barry Hunter and others on their own behalf and on behalf of the Djabugay People
Barunggam People
Bigambul People
Button Jones
Charles David
Christopher Bodney
Christopher Robert Bodney
Clarrie Smith on behalf of the Nharnuwangga, Wajarri and Ngarla People
Cyril Stephen
David on behalf of the Iama People and Tudulaig
David Stock, Gordon Yuline, Victor Parker, Raymond Drage and Billy Cadigan
De Rose, Peter
Derry Downs Claimants
Dickey Cox on behalf of the Yungngora People
East Comet/West Dawson People
Eddie Koiki Mabo1/01/1936
Edna Bropho
Evelyn Crafter Nappangarti, Brian Crafter Jangali, Gaye Foster Napaljarri and Jeremy Dawson Juppurula on behalf of the Patta Warumungu People
First Peoples of the River Murray & Mallee Region
Frank Budby, Les Budby and Cecil Brown Jnr on their own behalf and on behalf of the Barada Barna People (QUD380/08, QC08/11)
Gale, Dennis Charles
Gibuma on behalf of the Boigu People
Gooniyandi People
Harry Jakamarra Nelson, Jacob Jungarrayi Spencer and Bob Jupurrurla Dixon
Hughie Tjamie and Keith Minungka on behald of the Eringa No 3 Native Title Claim Group
Jack Billy on behalf of the Poruma People
Jarowair People
Jean Wood and others on behalf of the Yankunytjatjara/Antakirinja Native Title Claim Group
Jeffrey James and others for the Martu People
Jimmy Brown on behalf of the Kiwirrkurra People
Jimmy Paddy
Jinibara People
John Dudu Nangkiriny and others on behalf of the Karajarri People
John Manas on his own behalf and on behalf of the Mualgal People
John Maxwell Lovett, Christina Isabel Saunders, Eugene Samuel Lovett and Georgina Helen Redfern on behalf of the Gunditjmara People
Kuruma Marthudunera People
Lake Nash Claimants
Leslie Hayes & Ors on behalf of the Thalanyji People
Lorna Kelly and Linda Vidler on behalf of the Byron Bay Bundjalung People
Lota Warria on behalf of the Kulkalgal
Lota Warria on behalf of the Poruma and Masig Peoples
Lynette Gail Blucher and others (the Gaangalu Nation People Applicant)
Mark Anderson on behalf of the Spinifex People
Mary Yarmirr and Others
Mary-Lou Buck on behalf of the Dunghutti People
Maurice Simon
Mavis Sarmardin, David Riley, Marlene Speechley, Elizabeth Dempsey, Thelma Parker and Charles Page Jnr. on behalf of the Bularnu Waluwarra and Wangkayujuru Peoples #1 and Bularnu Waluwarra and Wangkayujuru Peoples #2.
McNaught Ngallametta on his own behalf and on behalf of the Wik and Wik Way Peoples
Mirtartu, Warupunju, Arrawajin and Tijampara Landholding Groups
Mr Billy Wasaga and others on behalf of the Kaurareg People
Myra Hayes and Others
Ned David
Neowarra, Paddy
Newie and Others on behalf of the Gebaralgal
Ngalpil and Others
Ngapurrpinkakujarra Group, the Yingawunari Group, the Narlwan Group, the Luwaja Group, the Tururrutpa Group, the Beregumayin-Ngarrajanaggu Group
Ngapurrpinkakujarra group, the Yingawunarri group, the Purrurruka group
Nona on behalf of the Badulgal
Nona on behalf of the Saibai Dauan, Mabuiag, Badu and Boigu Peoples
Ooratippra Claimants
Patrick Thaiday
Patrick Thaiday, Jack Billy and Jenson Pearson on behalf of the Warraber, Poruma and Iama Peoples
Payi Payi & Ors on behalf of the Ngururrpa People
Pearl Joyce Connelly
Philomena David
Raymond Long
Riley Rosewood
Ronnie Carlton
Rosie Charlie on behalf of the Leregon (Langanjun) Clan of the Yawuru People
Silen David
Stanley Mervyn, Adrian Young, Livingston West and Others, on behalf of the Peoples of the Ngaanyatjarra Lands
The Ngapurrpinkakujarra group, the Narrwan group, the Walanypirri group, the Yingawunarri group, the Narlwan group
The Ngapurrpinkakujarra group, the Narrwan group, the Walanypirri group, the Yingawunarri group, the Purrurruka group, the Yilyilyimarri group, the Japuwuny-Wijina group, the Bilnara group, the Wampana group
The Nirrina group, the Yingawunarri group, the Purrurruka group, the Yilyilmarri group and the Billinara group
Thomas Congoo and John Edward Wason on their own behalf and on behalf of the Bar-Barrum People
Valerie Douglas, Cecil Goodman, Roger Kelly on their own behalf and on behalf of the Lardil, Yangkaal, Gangalidda and Kaiadilt Peoples
Victor Nona and John Manas on their own behalf and on behalf of the Badualgal and Mualgal People
Wama, Paddy
Western Wakka Wakka People

Was this useful? Click here to fill in the ATNS survey