Respondent
Respondent(s) in a native title or related case before the Federal Court of Australia.
NameDateDocuments
Geoffrey Featherstone
Garry Michael Schiffke
Raymond Moore
Shane Stephen Mills
John McKenzie
Peter Jackson
Herbert Hurst
Barry John Hoare
Paul Grunske
Gary David Christopher
Bob Lamacchia
Larry Hudson
Raymond Waring
Phyllis Thomas and Others on behalf of the Mantjintjarra and Ngalia Peoples
Dolly Walker
Iris Anderson and Others
Guy Stewart and Beverley Joan Bruce
Carl Daguiar
Barry Ehrke
Robert George Giddins
Larry and Pamela Hudson
Wesfarmers Kleenheat Gas Pty Ltd
Peter Tonon
Marla and Districts Progress Association
Danny George Brownlow
Tiwest Joint Venture
M G Kailis Holdings Pty Ltd
Limestone Resources Australia Pty Ltd
Bluegate Nominees Pty Ltd
Edith Cowan University
Roman Catholic Archbishop of Perth
Christopher Bodney
Alan William Fennell
Lucia Edith Schiffke
Clayton Campbell Hannigan
Phillip George Tyrell
South Australian Apiarists Association
Gordon Keith Lillecrapp and others
Cameron Clive Quartermaine and Doreen Ruth Quartermaine 
Richard Matthew Price
Merluna Cattle Station
Eddie Holroyd
Robert John Fraser
Darcy Thomas Byrnes and others
Margaret Janace Waring
Noel and Ken Lollback
Kerri-Ann Fennell
Robert Bruce Lowden
Nutley, Douglas D.
Ward, Peter Graeme
Clinch, Norman A.
Clinch, Michael J.
McKenzie, Geoffrey Donald
Dunn, Robert William
Clinch, Michael; Clinch, Norman; and Geoffrey McKenzie
Duff, Garry; Millward, Mark; and Moore, Raymond
Other [Fifth] Respondents in Saibai People v State of Queensland
Richard Laurence Jones
Other [Fifth] Respondents in Dauan People v State of Queensland
Green, Roger
Steven Macdonald
Mark Millward
Alison Newbold
Peter Jorg Pahlke
Bruce Rose
Karen Scudder
Robert Stefan John Standen
Mark Willis
Barry Wilson
Far North Queensland Electricity Corporation
Adam, Noel A.
Mary Yarmirr and Others
Evolution Outdoors Pty Ltd
Kenneth Harvey and Andrew Harvey
Robert and Marie Turner
Robert Briggs
Murray Trevor Hill
Kevin Drinkell
Herbert James Robinson
Fuller, Douglas Clarence
Al Moller-Nielson and Others
Other [Third] Respondents in Clarrie Smith v State of Western Australia
Lacaze, Robert Charles
Stratton, Oliver J
Withers, John W and Dibley, Garry A
Plath, John
Levers, Sonny
Rosendale, Len
Costello, David
Pedersen, Alan and Karen
Lee, Thomas V and Hewlett, Doretta
Nutley, Douglas D.
Worsley Alumina Pty Ltd
Other [Fourth] Respondents in Clarrie Smith v State of Western Australia
Andrew Trevor Clarke
Greg Hook and other commercial fishers
State of Western Australia, Bagden Pty Ltd, Bambi Pty Ltd & Ors (respondent parties)
Annette Kogolo and others on behalf of the Ngurrara People
Brenda Mary Withers, David Wooldridge Withers, Lyn Battle and Thomas William Battle
Vernon John Goodyear
Terry Anne Rogers
Russell David O'Doherty
Odette Catherine Phillpot
Andrew Alan Marshall
BGC Contracting Pty Ltd
Anthony Baptist Bettini et al
Hart, Edward
Digby Giles
Bernadette Elizabeth Giles
Nicholas Cooke and Alice Smith on behalf of the Innawonga and Bunjima Peoples
A number of commercial fishing authority holders
Aloca of Australia Ltd
Uniting Church in Australia Property Trust (WA)
The Shell Company of Australia Ltd
Perth Diocesan Trustees
Tronox Western Australia Pty Ltd
Arnifried Brendecke
Raymond William Murphy and Pamela Grace Murphy
Tenth to fortieth pastoral respondents - Alma Atkinson to Roselyn Vains
Errol Leonard Thomas, Andrew Miller and Adrian Clive Murray
The Public Trustee of Queensland as Executor of the Estate Of Donald Cyprian Murray (Deceased)
Brent Pearson
Dorita Ann Bounghi
Guiseppe Masasso
Owen Rankine
Cameron Stuart Maclean and Michelle Margaret Maclean 
John Ernest Lynch 
Jacqueline Spokes
Paul Zlotkowski
Beebe, James William
Warren Melvyn Arms
Minister for Lands for the State of New South Wales
Alfonz Nagyszollosi and Mary M Nagyszollosi
Tony Boyd
James, David and James, Jennifer
Harvey, Robert
Stockwell, Beverley
Stockwell, Thomas
Hart, Elizabeth
Australian Red Cross
Robert John Wallace
City of Belmont
Town of Bassendean
Shire of Swan
Shire of Peppermint Grove
Shire of Mundaring
Shire of Kalamunda
City of Wanneroo
City of Subiaco
City of Nedlands
City of Melville
Fremantle Port Authority
City of Fremantle
Town of Cottesloe
City of Bayswater
Noongar Land Council Aboriginal Corporation
Kevin Miller
City of Canning
Cockburn Cement Ltd
NHL Pty Ltd
Optus Networks Pty Ltd
Optus Mobile Pty Ltd
Yalgoo Minerals Pty Ltd
City of Joondalup
Shire of Northam
Fremantle Sailing Club Inc
Dorrington Marine Services/Yennett Pty Ltd
Boral Resources (WA) Ltd
Adelaide Brighton Cement Limited
Wesfarmers Premier Coal Ltd
Billiton Aluminium (Worsley) Pty Ltd
Billiton Aluminium (RRA) Pty Ltd
Quadrio Resources Pty Ltd
Hedges Gold Pty Ltd
Town of Cambridge
Town of Vincent
Town of Claremont
Shire of Chittering
City of Stirling
City of South Perth
City of Perth
City of Gosnells
City of Armadale
Town of Victoria Park
Town of Mosman Park
Town of East Fremantle
Lyndavale Pty Ltd
Doral Mineral Sands Pty Ltd

Was this useful? Click here to fill in the ATNS survey