Party to an Indigenous Land Use Agreement
A party to a voluntary agreement about use and management of land and waters. May include one or more native title groups, government or private enterprise.
NameDateDocuments
Kevin John Brandt
Abraham Muriata on his own behalf and on behalf of the Girramay People
Adelaide Baird, Irene Bowyer et al
Agnes Walker, Eileen Walker, Hazel Douglas, John Walker Jnr and Peter Fischer on behalf of the Eastern Kuku Yalanji People
AJ Hosking, JF Alexander and AF LeBrun
Alan Douglas Hatfield and others
Alan Douglas Hatfield, David Raymond James (deceased), Robert Michael Muir, Rodney William Mann, Warren John Malone and Vanessa Ross
Alan George Dempsey Peltharre, Ronnie Webb Peltharre and Raymond Webb Penangke
Alan Griffiths, Button Jones, May Rosas, William Harney and Paddy Carlton
Alan Hill and others
Alan James Webber17/05/2012
Alan William Fennell and Kerry-Ann Fennell
Albert George Beaven and Heather Jean Beaven
Albert Lakefield, Earnie McGreen, Eric Harrigan, Hans Pearson and Helen Rootsey for and on behalf of the Kalpowar People.
Alex Bond, Bessie Bond, Alex Davidson, Barry Donas, Bill Glenbar, Lurlene Henderson, Lynette Johannessen, Andy Muckan, Melita Orcher and Edna Van Hemmen on their own behalf and on behalf of the Kabi Kabi People
Alfred Arthur Lanskey
Alfred Nathan and others on behalf of the Pitta Pitta People
Alice Fischer, Vincent Reid and Constance Sailor on behalf of him/herself and the Kudjala and Jirandali People
Alison John
Alison Liddy, Gavin Bassani and McGinty Salt
Alison Liddy, Gavin Bassani and Peter Peter
Allan Fisher and others, on behalf of the Birri People
Allan Griffiths and Paddy Carlton
Alyawarr and Kaytetye Peoples
Alyawarr people
Amy Lester, Mona Kielly, Elizabeth Doyle and Jennifer Airs as authorised representatives for the Southern Barada People on their own behalf and on behalf of the Southern Barada People
Andrew (Smokey) Anderson on his own behalf and on behalf of the Gudjala People QUD80/05 and Gudjala People #2 QUD147/06
Andrew Daniels, Samuel Daniels and Gabrielle Kennedy
Andrew Dingaman, for and on behalf of the Gawler Ranges Native Title Claim Group
Andrew Garrett and others for an on behalf of the Djungan People
Andrew Trevor Clarke
Andrew William Jesse Daniels, Samuel Donald James Daniels and Gabrielle Kennedy
Angelina Cox, Angie Cox, Annabelle Stewart, Arness James,Charleston Cox, Darryl Hughes, Gary Hughes, Harold Ashburton,Maudie Dowton, Mitchell Drage and Maurice Daublin on behalf of the Puutu Kunti Kurrama and Pinikura People
Angelina Stuart
Angeline Pascoe and others on behalf of the Kurtijar People
Angkamuthi People
Annie Karakyn Isaac & Dinah Norman for and on behalf of the Rrumburriya Group
Annie Wonga, Andrew Miller, Mark Wilson, Monica Willis, Adrian Murray and Lillian Willis (Senior) on their own behalf and on behalf of the Wanyurr Majay People
Antakarinja Matu-Yankunytjatjara (Aboriginal Corporation)
Anthony Bernard Kelly
Anthony Kerindun and others on their own behalf and for and on behalf of the Wik and Wik Way Peoples 
Anthony Kerindun, Janine Chevathun and Alison Woolla
Anthony Watson
Archibald James McDonald
Arthur Charles Johnson, Michael Andrew Johnson and Shirley Ann Walker on their own behalf and on behalf of the Wulgurukaba People
Arthur Johnson & others on behalf of the Wulgurukaba People
Arthur Johnson, Alec White and Bernard Johnson OAM on behalf of the Wulgurukaba People
Arthur Que Noy, Gabriel Hazelbane, Paddy Huddleston and Margaret Foster
Baines River Cattle Co Pty Ltd
Barry Fisher, David Hudson, Noel Lacey and Ron Richards
Barry Hunter and others
Bernard Pontiari Japalyi
Bernard Pontiari Japalyi on behalf of the Jiyil and Yilyilimawu Gurindji People
Beryl Buller and others on behalf of the Gugu Badhun
Beryl Buller, Harry Gertz, Ernest Hoolihan, Hazel Illin, Narda Kennedy, Elsie Thompson on their own behalf and on behalf of the Native Title Group, the Gugu Badhun People
Bethena McDonnell on her own behalf and on behalf of the Seven Rivers Angkamuthi Peoples
Beverley Patterson
Billy Atkins, Miriam Atkins, Slim Williams, Kate George, Stan Hill and Anthony Charles in their capacity as the registered native title claimant for the Gingirana People
Billy Fortune, John Miles, Joseph Callope, Alma Douglas, Beverly Bowyang, Gertie Douglas, Gladys Callope, Janet Busch, Clara Booth, Janette Owens, Maureen Douglas and the Tagalaka People
Brian Raymond Furber 
Budina People
Carlton Hill Pty Ltd
Carolyn Briggs, on behalf of the Boonerwrung People
Cecelia Ropeyarn on her own behalf and on behalf of the Atambayah Peoples
Charles David
Charlie Moore, Leslie Harris, Fay Nicholls, Theresa Bottrell, Aaron Peterson, Anita Paterson and Fredrick Brown on behalf of the Yandruwandha Yawarrawarrka People
Christine George, Virginia Wyles, Alice Dowden, Beverley Underwood, Angelina Akee and Petrina Pam Hegarty, on their own behalf and on behalf of the Gurambilbarra People
Christopher Dunrobin & others on their own behalf and on behalf of the Wiri #2 Native Title Group
Clancy Baker
Clancy McKellar, Iona Dawn Smith, Ernest (Hope) Ebsworth, Rosemary (Rose) Anne Wilson, Margaret Anne Collins, Sharleen Louise Knight, Archie Ebsworth and Noelene Margaret Edwards
Clarence Flinders and Yvonne Walker for and on behalf of the Aba Yeerrkoya People
Clarence Robert Harlow
Clarrie Smith and others
Clem Riley
Clem Sullivan & others on behalf of the Yulluna People
Cliff King & Others on behalf of the Kangoulu People
Colin Johnson and others on behalf of the Port Curtis Coral Coast Native Title Claim Group
Colin McLennan & others, on behalf of the Jangga Native Title Group
Colin McLennan and others on their own behalf and on behalf of the Jangga People
Colin McPherson, Daniel Kielly, Berylanne Bauman-Sadowski and Roy Bauman as the authorised representatives for the Kabalbara People on their own behalf and on behalf of the Kabalbara People
Colin Saltmere and Hazel Windsor on their own behalf and on behalf of the Indjalandji-Dhidhanu People
Condon Nominees Pty Ltd
Consolidated Pastoral Company Pty Ltd
Coordinator-General
Crosswalk Pty Ltd
Cyril Couchy & others on their own behalf and on behalf of the Wakka Wakka People 
Cyril Couchy & others on their own behalf and on behalf of the Wakka Wakka People
Cyril Stephen
Daisy Carlo & others on their own behalf and on behalf of their CNI Group
Daisy Lungunan
Dale Reginald Nielson
Dale Ruska and Ian Delaney
Dana Yestin Ober
Darcy Thomas Byrnes and others
Darryl Paul & others on their own behalf and on behalf of all people who claim to hold native title in relation to land or waters in the Hancock Alpha Coal Project ILUA.
David Dillon c/- Queensland South Representative Body Aboriginal Corporation
David Doolan, Valerie Naylon Fuschtei, Christine Lennon and Arthur Ah Chee for and on behalf of the native title claimants in Irrwanyere Mt Dare (SAD66/05)
David Hudson and others
David Kenyon and Graham Kenyon
David Watson
David William Henderson and Megan Joy Henderson
Dawn Hart and others on their own behalf and on behalf of the Djiru People
Del Roe
Dell Riley
Desmond Brickie
Desmond Grainer and others on behalf of the Djungan People #4.
Director General of Department of the Environment and Conservation (NSW)
Dja Dja Wurrung Native Title Group
Djaku-nde People
Don Arthur Rankine Condon, Rita Ellen Condon, Neville Graham Condon and Lincoln John Condon 
Donald Francis James McDonald
Donald Solomon on his own behalf and on behalf of the Wangan and Jagalingou People
Doris Fred and Reginald Joseph Morganson on their own behalf and on behalf on the Warrungu People #2
Dorrie Prowse and others on behalf of the Yulluna People
Dr Alice Rigby & others for the Narungga Native Title Management Committee
Dusan Gorjance16/10/2013
Earnest Frances Kinsey
Eastern Yugambeh People
Edgar Alfred Lanskey
Edie King, Ruth McKenzie, Howard Doolan, Emily Churchill, Dean Ah Chee and Marilyn Hull for and on behalf of the native title claimants in Eringa (SAD6010/98) and Eringa No 2 (SAD6002/99)
Edmond Willie Woibo and Raelinda Woibo 
Eileen Jard and Helen Dempsey
Eileen Williams
Elizabeth Jacobs, Royce Richardson, Priscilla Broome, Lizabeth Johnson, Ernest McAvoy (Junior), Paul Hegarty, Peter Mickelo, Bernadette Anderson, Patrick Malone, Lillian Harrison, Cliff Kina, Gavin Costelloe, Marshall Saunders on behalf of the Kangoulu
Elizabeth Riley
Ella Gordon on behalf of the Maiawali and Karuwali People
Ella Teresa Gordon & others on behalf of the Maiawali and Karuwali People
Elliot McNamara for, and on behalf of, the Barngarla People (ready for proofing)
Elliot McNamara, for and on behalf of the Gawler Ranges Native Title Claim Group
Else-May Kyle (aka Elsie Kyle) on behalf of herself and the Gia People
Elsie Stockwell (on behalf of the Gundungurra People)
Emma Johnston and others on their own behalf and on behalf of the Ngadjon Jii People
Ephraim Bani
Eugene John Phillip Matthews and Heather Jean Matthews 
Eunice Agie and others
Ewamian People
Eyvonne Johnson and Janice Barnes on behalf of the Dunrobin Interests
First Peoples of the River Murray and Mallee Region
Flo Grant for and on behalf of the Wiradjuri People
Francis Deemal, Victor Gibson and Brian Cobus
Francis Walker on behalf of the Eastern Kuku Yalanji People
Frank Budby, Les Budby and Cecil Brown Jnr on their own behalf and on behalf of the Barada Barna People (QUD380/08, QC08/11)
Frank Stirling Blacket and Rahda Blacket
Frederick Ralph Harradine (on behalf of the Latji Latji and Wergaia Native Title Claimants)
Gabriel Dickman and others on behalf of the Gugu Badhun People
Gabriel Hazelbane, Valerie Tambling et al
Garry Lawrence Core and Trevor Alan Core23/02/2013 
Gary Hudson and Others on their own Behalf and on Behalf of the Kowanyama Native Title Group.
Gary John Murray and others on behalf of the Dja Dja Wurrung Native Title Group
Gary Mooney and others on behalf of the Yuibera People
Gary Santo and others, Kudjala #2 Registered Native Title Claimants on their own behalf and on behalf of the Kudjala #2 Native Title Claim Group
George Dixon and others
George Mye
George Riley
Gerald McKenzie and Betty Cashmere on their own behalf and on behalf of the Jirrbal People
Gerald McKenzie and others on their own behalf and on behalf of the Jirrbal Native Title Parties
Gertie Johnson
Glen Stanley Dellar
Glenda Chalker and Rebecca Chalker on behalf of the Cubbitch Barta Clan of the Dharawal People
Glenys Patricia Elizabeth Merry and others on behalf of the Taungurung Native Title Group
Gordon Coulthard
Gordon James Jacko
Gordon Keith Lillecrapp and others
Grace Smallwood and others on their own behalf and on behalf of the Birri native title claim group
Graeme Richard Brabon and Carolyn Jean Brabon 
Graeme William Acton and Evan Russell Acton
Graham Brady
Graham Brady and others on behalf of the Western Yalanji People.
Graham Charles Lisle Curley and Marie Stella Curley
Graham John Atkinson & Others on behalf of the Dja Dja Wurrung Native Title Group
Graham Sauney and others
Graham Sauney, Rick Wilson on their behalf and on behalf of Wiri #3 Native Title Group
Grant Richard Rieck
Gregory Colin Brown, Judith Margaret Brown and Glen Patrick 
Gregory Paul Jenkins and Margaret Glennie Atkinson
Gudang People
Gurambilbarra People
Hans Pearson and Robert Pearson for and on behalf of the Bagaarrmuguwarra People
Harold Freeman for and on behalf of the Wiradjuri People
Harold Henry McMillan
Harriet Tanna & others together known as the Barada Barna Kabalbara & Yetimarla #4 Registered Native Title Claimants on behalf of the Barada Barna Kabalbara & Yetimarla #4 Native Title Claim Group
Harry Gertz, Ernie Hoolihan, Hazel Illin, Narda Kennedy and Elsie Thompson on behalf of the Gugu Badhun People #2 
Howard Richards, for and on behalf of the Gawler Ranges Native Title Claim Group
Hugh Arthur Cameron and Marcia Joyce Cameron
Ian Charles Campbell
Ian Charles Campbell and Marianna Campbell
Ian Connolly
Ian Larry
Ian Levinge
Ian McLennan on his own behalf and on behalf of the Jangga People
Illona Parter and others on their own behalf and on behalf of the Kalkadoon People
Jack Douglas and others
James Archer and others on behalf of the Djungan People #1 and #2 
James Edward and Lorraine Patricia Dorrell
James Hill, Martina Jacobs and Jeffrey Lammermoor on their own behalf and on behalf of the Yirendali People
James Lyne Lord and Marjorie Annette Lord
James Saltner and others on their own behalf and on behalf of the Djaku-nde and Jangerie Jangerie Peoples
James Watson
James Watts Taylor (Waditja) and others on behalf of the Kalkadoon People
Janet Busch and others on behalf of the Tagalaka People
Janet Busch and others on their own behalf and on behalf of the Tagalaka People #2
Janet McCabe on behalf of the Maiawali and Karuwali People
Jangga Applicants C/- Mr Jeffrey Dillon
Janice Austin & others on behalf of the Kirrae Whurrong People 
Janice Barnes, Jessie Driver, Owen McEvoy, Deree King and Patrick Fisher on their own behalf and on behalf of the Wangan and Jagalingou People11/12/2008
Jean Wood, Lallie Lennon and Sadie Singer
Jean Wood, Sadie Singer et al
Jeanette Singleton on behalf of the Yirranydji People
Jennifer Creek and others
Jeremy James
Jerry Kenneth Callope and others on behalf of the Gkuthaarn People
Jessie Brown and others on behalf of the Dragoman People
Jessie Brown, Neville Brown, Nina Brumby and Smiler Larrgut
Jessie Diver and others on their own behalf and on behalf of the Native Title Claim Group (the Wangan and Jagalingou People)
Jessie Roberts and & Others (for and on behalf of the Najig and the Guyanggan Nganawirdbird Groups)
John Alvoen and others on behalf of themselves and the Wakaman People
John Charles Denyer Warren and Rosemary Susan Warren
John Edward Wason
John Edwards et al
John J Bettini, Ethel M Bettini et al
John McCabe on behalf of the Maiawali and Karuwali People
John Smith, Jeff Smith, Rhede Kielly, Margaret Hornagold, Ethel Smith, Alick Smith, Toby Smith, Clarry Smith Senior, Mona Kielly and Amy Lester on their own Behalf and on Behalf of the Southern Barada & Kabalbara People.
John Watson
Jon James Warby and Belinda Anne Warby
Joseph Charles McIvor, Phylomena Annita Naylor et al
Joslin Eatts and others
Joslin Eatts on behalf of the Maiwali and Karuwali People
Judith Harrison
Julieanne Eisemann and others on behalf of the Djaku-nde, Jangerie Jangerie and Wakka Wakka People
Kalkadoon Applicants
Kalkadoon People
Katherine George and Others
Katherine Land Claim No. 240 Claimants
Kathleen Kearns and others on their own and on behalf of the Gunggari People.
Katie Georgetown & others on behalf of the Ewamian People
Keith Mathieson Jnr
Keith Mathieson Snr
Keith Ronald Atkinson and Alma Elisabeth Gwynneth Atkinson 
Ken Smith, for and on behalf of the Gawler Ranges Native Title Claim Group
Kenneth A Stewart and Dianna Travis for and on behalf of the Dhuudoroa Native Title Group
Kenneth David Ogilvy and Raylene Patricia Ogilvy
Kenneth Edward Marsterson 
Kenneth Eric Vonhoff and Wendy Annette Scott
Kerry Blackman, Dean Sarra, Lurleen Blackman, Richard Johnson,Nat Minniecon, Matthew Cooke, Neville Johnson on behalf of the Port Curtis Coral Coast People
Kevin Ross & others on behalf of the Bindal People
Kevin Ross, Norman Hegarty, Norman Lymburner, Lorna Lymburner Doolan, Pam Purcell, Emmanuel Ross and Edward Smallwood on behalf of the Bindal People
Kim May Denyer
Kimberley Thomas de Pledge
Kirrae Whurrong Native Title Group
Kombumerri People
Kuruma Marthudunera People
Lachlan Alexander Thomson and Penelope Ann Milton-Thomson27/02/2013
Lake Nash Claimants
Len Royee and Lorraine Muckan on behalf of the Combined Dulabed and Malanbarra Yidinji People
Len Royee and others on their own behalf and on behalf of the Combined Dulabed and Malanbarra Yidinji People
Les Murgha and Charles Garling
Les Murgha and Stewart Harris on their own behalf and on behalf of the Gunggandji People
Lesley Foster Jampijinpa, Jimmmy Jones Jampijinpa, Mick Waake Jampijinpa, Mona Heywood Nungarrayi
Leslie Harris and others on behalf of the Yandruwandha Yawarrawarrka People
Leslie Weribone and others in their capacity as the registered native title claimants for the Mandandanji People's native title claim6/11/2008
Lilia R Lampton and others, on behalf of the Juru People
Lillian Harrison & others on behalf of the Kangoulu
Linda Crombie, Brenda Shields, Sharon Lucas, Hadyn Bromley and Arthur Ah Chee for and on behalf of the native title claimants in Wangkangurru/Yarluyandi
Linda Jane Vilder, Dulcie Nicholls, Yvonne Stewart, Stan Kay, Norman Graham and Brian Kelly on behalf of the Bundjalung People of Byron Bay
Lindsay Bird Ampetyane, Harold Paine Ampetyane et al
Lindsay Bookie Penangke
Lindsay Kemp & others on behalf of the Ghungalu People
Lindsay Wray Miller
Lionel Albert Hudson
Lionel Jumburra
Louis Boyd Toby and others on their own behalf and on behalf of the Gangulu Native Title Claim Group
Louise Charman-James
Lucy Marshall
Lynette Anderson and others on their own behalf and on behalf of the Murribinbi Native Title Group
Mabel Josephine Spreadborough
Mabel Josephine Spreadborough and David Alfred Spreadborough
Malu Ki'ai (Torres Strait Islanders) Corporation
Manbarra People
Mandingalbay Yidinji Gunggandji People
Margaret Smallwood et al
Mark Albury and others on their own behalf and on behalf of the Karingbal Native Title Claim Group
Mark John Grist (on behalf of the Latji Latji and Wergaia Native Title Claimants)
Mark Lockyer, Neil Finlay, Jack Alexander and Gloria Lockyer on their own behalf as Registered Native Title Claimant and on behalf of the the Kuruma Marthudunera People
Mark McKenzie
Mark Wallace and Barbara Olsen on their own behalf and on behalf of the Boonthamurra People
Martin John Plath, Evelyn Plath and Stephen John Plath
Mary Watson
Matthew John Thompson and Elizabeth Anne MacLeay
Maude Ningella
Maurice Bauman, Trevor Bowman, Allison Bowman, Berylanne Bauman-Sadowski, Roy Bauman, Selwyn Bowman and Christine Bowman as authorised representatives for the Yetimarla People on their own behalf and on behalf of the Yetimarla People
May Buzzacot
May Rosas on behalf of the Native Title Party
Mayne River Gypsum Sales
Melville Eugene Robinson
Mervyn Riley
Metallica Minerals Ltd
Meun Lifu on his own behalf and on behalf of the Gudang Yadhaykenu Peoples
Michael Brandt
Michael McNiven and others
Michael Ross (Junior) and Brendan Ross for and on behalf of the Aba Dhalpirrjawarra People
Michael Ross (Junior) and Brendan Ross for and on behalf of the Aba Dhalpirrjawarra People
Miners party to the Small Mining Project - Opalton Area - Stage One Indigenous Land Use Agreement (ILUA)
Minh Boro People
Minister for Agriculture Food and Fisheries
Minister for Environment and Conservation (South Australia)
Minister for Housing and Works (WA)
Minister for Lands for the State of Western Australia
Mobina Harry
Mount Conqueror Minerals NL
Mr Billy Wasaga
Mr Bradley Foster and others on behalf of the Waanyi People
Mr Christopher Dunrobin and others
Mr Dennis Gibuma
Mr Gary John Murray and Others on behalf of the Dja Dja Wurrung Native Title Group
Mr Joseph Sandham Rogers Snr and Mr Joseph Sandham Rogers Jnr
Mr Lloyd Stewart (aka Con Stewart), Ms Evelyn (Dawn) Johnson and Mrs Catherine (Nola) Joseph on behalf of those claimants in the Tableland Yidinji People
Mr Lui David and others
Mr Raymond Wake on behalf of himself and the Gia People
Mr Stirling and Mrs Gail O'Sullivan
Mrs Roma Bryant on behalf of the Gunai/Kurnai People
Ms Jorna Murphy Nappangardi, Kwementyaye (Gordon) Jangala Nappa, Lesley Foster Ampetyan, Alan Philimac Kngwarrey, Alec Peterson Apetyarr, Jimmy Jones Ampetyan, Kwemenyaye (Peggy) Wickham Apetyarr, Barry Wickham Apetyarr, Jemima Foster Apetyarr and others
Ms Marie Coleman on behalf of herself and the Gia People
Ms Patricia Brimble on behalf of herself and the Gia People
Ms Thelma Sullivan and others on behalf of the Kalkadoon People
Ms Thelma Sullivan and others on behalf of the Kalkadoon People
Murray Walden Jnr and Others on behalf of the Gangalidda and Garawa Peoples
Name withheld for cultural reasons
Napau Pedro Stephen
Napoleon Warria
Native Title Holders of the Site and the Horticultural Land (Venn Blocks - Warlangluk Indigenous Land Use Agreement)
Native Title Parties to the Cox Peninsula Water Supply Agreement Indigenous Land Use Agreement (ILUA)12/01/2006
Native Title Parties to the Flora River Nature Park Indigenous Land Use Agreement
Native Title Parties to The Raising of Awoonga Dam Indigenous Land Use Agreement
Native Title Party to the Comalco Indigenous Land Use Agreement (ILUA)
Ned David
Neil Buckle
Nelson Hughes, Eva Connors, Kenzie Smith, Tanya Stevens, Edna Hughes, Judith Hughes, Jocelyn Hicks, Dennis Hicks, Samantha Gonnors, Wayne Stevens, Gladys Walker and Sue Boyd (Eastern Guruma Representatives: Guruma Mali Wartu Aboriginal Corporation.)
Neville Poelina
Nigel Anthony Docker
Niree Appo & others on their own behalf and on behalf of the Mamu People
Nola Kerr and Jack Kennedy on behalf of the North West Nations Aboriginal People
Norman Johnson & others together known as Wiri #2 Registered Native Title Claimants on their own behalf and on behalf of the Wiri #2 Natve Title Claim Group
Norman Johnson on behalf of the Wiri/Yuwiburra People
Nugget Smith Apetyarr and Pompie Turner Apetyarr
Nurri Arnold Williams on behalf of the Walgalu People
Nywaigi People
Olive Tregonning, Sandra Middleton Patten, Graham John (Bootsie) Thorpe and Albert Mullet on behalf of the Gunai/Kurnai People - PROOFED NOTES FOR J
Ooratippra Claimants
Opeta Fauid
Ord River District Cooperative Ltd
Owen Douglas Murphy and Jeanette Coral Murphy
Owen Murphy and others
Paddy Huddleston, Margaret Foster, Kathleen Parry, Arthur Que Noy and Albert Myoung
Paddy Jones and others on behalf of the Yankunytjatjara / Antakirinja native title claim group
Palm Island Aboriginal Shire Council
Pamela Jean Rieck
Pastor Len Watson and others on their own behalf and on behalf of the Wiri/Yuwiburra, Jangga, Birria, Ngaro and Gia groups of the Birri Gubba People
Patricia Conlon and Others
Patricia Davis Hurst
Patricia Fraser and others on their own behalf and on behalf of the Bidjara Native Title Claim Group
Patricia May Brimble on behalf of the Wirri/Yuwiburra People
Patrick Thaiday
Patsy Yamboo
Patta Warumungu People
Pearl Joyce Connelly
Percy Joyce Connelly
Peter Clancy
Peter Eric Hacon
Peter Francis
Peter John Woollett and Ann Teresa Woollett
Peter Nai
Peter Robert & Susan Jean Grey
Peter Robert Grey and Susan Jean Grey
Peter Stevens, Nelson Hughes & Eva Connors
Philip Ulamari
Phillip Alfred Bush on behalf of the Ngalakan People
Phillip Gregory Prince
Philomena David
Pilot Carr Jungarrayi and Christine Wickham Nappangarti
Pompey Raymond
Pormpuraaw Aboriginal Community
Pumpkin Island (Keoy Ngartai) Traditional Owners
QLD Gold Pty Ltd
Queensland Opal Mining Association Incorporated
Raelene Madigan, Roley Cameron and John Alvoen on behalf of the Wakamin People
Randolph Powder and Others on their own Behalf and on Behalf of the Jetimarala People.
Randolph Powder, Heather Dooley, Bianca Kiem and Davina Tilberoo as authorised representatives for the Jetimarala People on their own behalf and on behalf of the Jetimarala People
Reginald Dodd, Laurie Stuart (Deceased) and Millie Warren for and on behalf of the Arabunna native title claim group
Reginald Edwards and others on behalf of the Wamba Wamba, Barapa Barapa, Wadi Wadi People.
Reginald Hasted Beauchamp and Vida Felicia Beauchamp
Reginald Russell for and on behalf of the Walgalu People
Rex Shay, William Shay, Name Witheld for Cultural Reasons and Evelyn Gilla for and on behalf of the Yugunga-Nya People NativeTitle Claim WAD6132/98 21/09/2012
Richard Giles Mould and Julie-Ann Mould
Richard Matthew Price
Richard Rosslyn Morris
Richard Rosslyn Morris & Deborah Howard Morris
Robert Alfred Harlow
Robert James Wilkins
Robert John McConachy
Robert John Munn on his own behalf and on behalf of the Gunggari people
Robert Vincent Browne and William Risk
Robert Wilkins
Roderick William McLean
Rodney Accoom on his behalf and on behalf of the Atambaya, Northern Kaanju & Yinwum people
Rodney Riley
Rodney Riley and others on their own behalf and on behalf of the Western Yalanji People
Rodney Riley on his own behalf and on behalf of the Western Yalanji People
Ron Richards & Others on behalf of the Ewamian People
Ronald Arthur Power and Neville Joseph Power
Ronald Brazier and Angelina Brazier
Ronald Leslie Hall
Ronald Richard & others
Rory Joseph de Pledge
Rose Colless
Ross John Kiernan and Adele Winsome Kiernan
Ruby Saltmere on behalf of the Indjilandji / Dithannoi People
Rudy Sandy
Russell Tatow and others on behalf of the Iman People
Russell Tatow and others on their own behalf and on behalf of the Iman People Native Title Claim Group
Sally Mumbin, Denise Williams and Bill Harvey Snr on behalf of the Wardaman and Jawoyn People
Sam Dallachy, Norman Johnson, Duncan Johnson, Len Watson, Nathan Mooney and Gary Mooney on their own behalf and on behalf of the Native Title Group
Sammy Ah Choo
Scott Fisher Harrington
Scotty Bob
Seith Fourmile (Snr) & Seith Fourmile (Jnr) on behalf of the Gimuy Walubara Clan of the Yidinji People
Selly Thaiday, George Mye (Eidi Wakaisu) et al
Selwyn James Appo and others on their own behalf and on behalf of the Port Curtis Coral Coast Native Title Claim Group
Silen David
Sonia Piper for and on behalf of the Wiradjuri People
Stan Wassylko
Stephen P. Glasson and Russell L. Sanderson
Stephen Seiver
Stewart Patterson
Sydney and Coral Wieben
Teck Cominco Australia Pty Ltd
Terra Firma Quarries Pty Ltd
Terry Tabui Waia
Thathy (Geraldine) Anderson
The Adnyamathanha Traditional Lands Association (Aboriginal Corporation)
The Iman Applicants
The Maiawali and Karuwali Applicants on behalf of the Maiawali and Karuwali People #2
The Native Title Party (Registered Native Title Claim D6038/01; DC01/37)
The Wulli Wulli Applicants
Thomas Goodwin Keats
Thomas James Mitchell
Timothy James Malachi, Gavin James Kendall, Isobella Jennifer Coleman, Danny Timothy Coleman, Horace Lowdown, Jerry Ned, Freddie Glen Coleman, Paul Michael John Ballie and Ivan James Ned on behalf of the Strathgordon Mob
Timothy McGreen and Earnie McGreen for and on behalf of the Muundhiwarra People
Tipperary Oil and Gas (Australia) Pty Ltd
Tom Congoo and others on their own behalf and on behalf of the Bar-Barrum Native Title Parties
Tom Congoo et al on their own behalf and on behalf of the Bar Barrum People #2, #3, #4, #5, #6 and #7.
Trevor Close
Twofold Bay Native Title Group
Tyrone Tiers & others together known as Jangga People Registered Native Title Claimants on their own behalf and on behalf of the Jangga People Native Title Claimants
Ugar Kem Le Ged Zeuber Er Kep Le (Torres Strait Islanders) Corporation
Ularaka Arabunna Association Incorporated
Vera Florence Ketchell and others on behalf of themselves and on behalf of the Ngadjon-Jii People
Victor Bligh and Pearl Lightning and Ernest Addo on their own behalf and on behalf of the Nywaigi Native Title Group
Victor Lawrence, Allan Creek and Phillip Port, on their own behalf & on behalf of the Wik Mungkan People, the Southern Kaanju People and the Ayapathu People.
Victor Nona
Victor Perry on behalf of the Wonnarua People
Vincent Coulthard
Vincent Mark Mundraby and Alfred Switson Mundraby
Vincent Mundraby
Violet Mary Clark
Wajarri Yamatji Registered Native Title Claimants on their own behalf and on behalf of the Wajarri Yamatji Registered Native Title Claim Group
Wakka Wakka People
Walter George Hacon
Walter Palm Island & others on their own behalf, and on behalf of the Manbarra people
Walter Palm Island, Allan Palm Island, Mahalingham Mabo and Nathaniel Surha on their own behalf and on behalf of the Manbarra People
Walter Wagea Waia
Wangan and Jagalingou People11/12/2008
Wanyurr Majay People
Warren Clifford McKinnon
Warrungu people
Wayne William Crisp and Glenda Desley Crisp
Wendy Roper & others for and on behalf of the Rrumburriya Borroloola Group
Wesley Aird
William Archibald Olive
William Dale Milton and Rosemary Ann Milton
William Doyle, Noelene Dempsey, Ilona Parter, Sonny Condren, Hazel Munro, Sue Samardin Jr, Pat Kyle, Connie Craigie and Doug Bruce on their own behalf and on behalf of the Kalkadoon People.
William Henry Cameron
William Herbert Lennon Snr & others on behalf of the Antakirinja native title claim group
William John Kennedy (Senior) and Kaylene Pamela Clarke
William Patrick Cluff and Kalinda Louise Cluff
William Steven Brady
William Thomas Mitchell
Willie Lennard
Wiri Registered Native Title Claimant for the Wiri People
Wongkumara People
Yinwum people
Yugunga-Nya People

Was this useful? Click here to fill in the ATNS survey