Native Title Claimants (registered)
Aboriginal and Torres Strait Islander people who have made an application for the legal recognition of their native title rights and interests with the Federal Court and who have fulfilled the requirements to be included on the Register of Native Title Claims.
NameDateDocuments
Akwerlpe-Waake People
Alan Douglas Hatfield, David Raymond James (deceased), Robert Michael Muir, Rodney William Mann, Warren John Malone and Vanessa Ross
Alan George Dempsey Peltharre, Ronnie Webb Peltharre and Raymond Webb Penangke
Alan Griffiths and William Gulwin on behalf of the Ngaliwurru and Nungali Peoples
Alawa People
Anatakarinya People
Angelina Cox, Angie Cox, Annabelle Stewart, Arness James,Charleston Cox, Darryl Hughes, Gary Hughes, Harold Ashburton,Maudie Dowton, Mitchell Drage and Maurice Daublin on behalf of the Puutu Kunti Kurrama and Pinikura People
Antakirinja Matu-Yankunytjatjara People
Anthony Kerindun and others on their own behalf and for and on behalf of the Wik and Wik Way Peoples 
Arrawatyen People
Arthur Charles Johnson, Michael Andrew Johnson and Shirley Ann Walker on their own behalf and on behalf of the Wulgurukaba People
Badu People
Bailai People
Barngala People
Baryulgil Bundjalung People
Ben Ward, Kim Aldus, Frank Chulung, Sheba Dignari, Maggi John, Chocolate Thomas, Danny Wallace, Carol Hapke, Nancy Dilyai, Pamela Simon, Jerry Moore and Paddy Carlton (Miriuwung Gajerrong #4 Claimants)
Bidjara People
Billy Atkins, Miriam Atkins, Slim Williams, Kate George, Stan Hill and Anthony Charles in their capacity as the registered native title claimant for the Gingirana People
Birri People
Burrnga People
Charlie Lapthorne & others on behalf of the Thudgari People
Clancy McKellar, Iona Dawn Smith, Ernest (Hope) Ebsworth, Rosemary (Rose) Anne Wilson, Margaret Anne Collins, Sharleen Louise Knight, Archie Ebsworth and Noelene Margaret Edwards
Colin Johnson and others on behalf of the Port Curtis Coral Coast Native Title Claim Group
Colin Saltmere and Hazel Windsor on their own behalf and on behalf of the Indjalandji-Dhidhanu People
Dangalaba People
Darug People
David Doolan, Valerie Naylon Fuschtei, Christine Lennon and Arthur Ah Chee for and on behalf of the native title claimants in Irrwanyere Mt Dare (SAD66/05)
David Stock, Gordon Yuline, Raymond Drage, Billy Cadigan and Victor Parker on their own behalf as registered native title claimant and on behalf of the Niyayparli People.
Dharrpa Warra People
Dickey Cox on behalf of the Yungngora People
Djamundjung People
Dorothy Lawson, Phillip Lawson and Others on behalf of the Barkandji People
Dorrie Prowse and others on behalf of the Yulluna People
Dulabed and Malanbarra Yidinji People
Edie King, Ruth McKenzie, Howard Doolan, Emily Churchill, Dean Ah Chee and Marilyn Hull for and on behalf of the native title claimants in Eringa (SAD6010/98) and Eringa No 2 (SAD6002/99)
Edward Lander on behalf of the Dieri People
Elizabeth Jacobs, Royce Richardson, Priscilla Broome, Lizabeth Johnson, Ernest McAvoy (Junior), Paul Hegarty, Peter Mickelo, Bernadette Anderson, Patrick Malone, Lillian Harrison, Cliff Kina, Gavin Costelloe, Marshall Saunders on behalf of the Kangoulu
Erubam Le People
First Peoples of the River Murray & Mallee Region
Gamaay Warra People
Gangulu Native Title Claim Group
Gary Hudson and Others on their own Behalf and on Behalf of the Kowanyama Native Title Group.
Gary John Murray, Robert Herbert Nicholls, Rodney John Carter, Graham John Atkinson, Carmel Priscilla Barry and Connie Harrison-Edwards on behalf of the Dja Dja Wurrung Native Title Group
George King (Murranji)
Gkuthaarn and Kukatj People
Glenda Chalker and Rebecca Chalker on behalf of the Cubbitch Barta Clan of the Dharawal People
Grace Smallwood and others on their own behalf and on behalf of the Birri native title claim group
Gugu Badhun People 
Gulaal People
Gurang People
Gurang People
Heather Wilson and Others on behalf of the Elliott (Gurungu/Kulumintini) Group and Others
Ijiparta Group
Iliyarne People
Iman People # 2 Native Title Claim Group
Indjilandi People
Jabirr Jabbir People
Jack and Lena Cavanagh
Jagera Jagera, Yuggera and Ugarapul People
James Hill, Martina Jacobs and Jeffrey Lammermoor on their own behalf and on behalf of the Yirendali People
Jarrimanu Group
Jirandali People
John Maxwell Lovett, Christina Isabel Saunders, Eugene Samuel Lovett and Georgina Helen Redfern on behalf of the Gunditjmara People
Kamilaroi People
Kariyarra People
Kate Doolan and others on behalf of the Butchulla Land and Sea Claim Applicants
Kaurareg People
Kevin Lance Quall on behalf of the Danggalaba & Kulumbiringin People
Kokotha People
Kudjula People
Kuja People
Kularja Group
Kulumbiringin People
Kurrawkurrawka/Kilikilika/Wajilan Group
Kuruma Marthudunera People
Larrakia People
Latji Latji and Wergaia Peoples
Lesley Foster Jampijinpa, Jimmmy Jones Jampijinpa, Mick Waake Jampijinpa, Mona Heywood Nungarrayi
Leslie Weribone and others in their capacity as the registered native title claimants for the Mandandanji People's native title claim6/11/2008
Lillian Harrison & others on behalf of the Kangoulu
Linda Crombie, Brenda Shields, Sharon Lucas, Hadyn Bromley and Arthur Ah Chee for and on behalf of the native title claimants in Wangkangurru/Yarluyandi
Lindsay Bird Ampetyane, Harold Paine Ampetyane et al
Liyartu-Walamarnta Group
Lorraine Muckan and others on behalf of the Combined Dulabed Malanbarra Yidinji People
Lyentyawel Ileparranem People
Ma:Mu People
Malgana People
Mara People
Mark Albury and others on their own behalf and on behalf of the Karingbal Native Title Claim Group
Mark Lockyer, Neil Finlay, Jack Alexander and Gloria Lockyer on their own behalf as Registered Native Title Claimant and on behalf of the the Kuruma Marthudunera People
Marlinja/Kidpawurru
Mary-Lou Buck on behalf of the Dunghutti People
Mingginda People
Miriuwung Gajerrong People
Mirning People
Mirrar People
Mirtartu, Warupunju, Arrawajin and Tijampara Landholding Groups
Mr George Dempsey Peltharre, Kwementyaye Cleary Angale, Ronnie Webb Peltharre, Raymond Webb Penangke
Mr Lui David and others
Ms Jorna Murphy Nappangardi, Kwementyaye (Gordon) Jangala Nappa, Lesley Foster Ampetyan, Alan Philimac Kngwarrey, Alec Peterson Apetyarr, Jimmy Jones Ampetyan, Kwemenyaye (Peggy) Wickham Apetyarr, Barry Wickham Apetyarr, Jemima Foster Apetyarr and others
Ms Thelma Sullivan and others on behalf of the Kalkadoon People
Murinkura People
Murinpatha People
Murranjayi Group
Narungga People
Native Title Parties to the West MacDonnell National Park Indigenous Land Use Agreement
Ngaatha Warra People
Ngadju People
Ngalakan People
Ngirtinku Group
Ngurrara People
Nguurruumungu Warra People
Nguymbaarr Nguymbaarr Warra People
Nicholas Cooke and Alice Smith on behalf of the Innawonga and Bunjima Peoples
Noongar People
Nugal Warra People
Nukunu People
Nungali/Ngaliwurru People
Nyiyaparli people
Pantharrpilenhe Community
Patricia Fraser and others on their own behalf and on behalf of the Bidjara Native Title Claim Group
Payi Payi & Ors on behalf of the Ngururrpa People
Philip Ulamari
Pinkakujarra Group
Pompey Raymond
Port Curtis Coral Coast Native Title Claim Group
Puutu Kunti Kurrama People
Russell Tatow and others on their own behalf and on behalf of the Iman People Native Title Claim Group
Sonia Gala and others on behalf of the Butchulla People
Southern Barada & Kabalbara People
Thanil Warra People
Thayorre People
The Ngapurrpinkakujarra group, the Narrwan group, the Walanypirri group, the Yingawunarri group, the Purrurruka group, the Yilyilyimarri group, the Japuwuny-Wijina group, the Bilnara group, the Wampana group
Thiithaarr Warra People
Thudgari People
Thuubi Warra People
Timothy James Malachi, Gavin James Kendall, Isobella Jennifer Coleman, Danny Timothy Coleman, Horace Lowdown, Jerry Ned, Freddie Glen Coleman, Paul Michael John Ballie and Ivan James Ned on behalf of the Strathgordon Mob
Tjaruwa Anderson
Torres Strait Islanders of the Regional Seas Claim Group
Trevor Close
Tubbagah People
Turrutpa-Jalapirri Group
Ugarapul People
Waanyi People
Wagaman People
Wajarri Yamatji Registered Native Title Claimants on their own behalf and on behalf of the Wajarri Yamatji Registered Native Title Claim Group
Walamarnta Group
Walgar People
Waluwarra People
Wandarang People
Wangkangurru / Yarluyandi Peoples
Wangkumarra People
Wardaman People
Warninki-Kajalangujku Group
Western Yalanji People
William John Kennedy (Senior) and Kaylene Pamela Clarke
Wilyuku Group
Wirangu People
Wongatha Claim Group
Wong-Goo-Tt-Oo People
Wongkumara People
Wotjobaluk People
Yabi Dinah People
Yaburara Mardudhunera People
Yadgalah People
Yandruwandha/ Yawarrawarrka Peoples
Yindjibarndi People
Yirandali People
Yorta Yorta Aboriginal Community
Yuggera People
Yugunga-Nya People

Was this useful? Click here to fill in the ATNS survey