Native Title Holders (Native Title Act)
Aboriginal and Torres Strait Islander people who are registered as native title holders under the Native Title Act 1993 (Cth).
NameDateDocuments
Muluridji People
Agnes Walker, Eileen Walker, Hazel Douglas, John Walker Jnr and Peter Fischer on behalf of the Eastern Kuku Yalanji People
Akwerlpe-Waake People
Alan Young on behalf of the Ngapurrpinkakujarra Group, the Yingwunarri Group, the Liwi Group, the Luwaja Group, the Nirrina Group and the Beregumayin-Ngarrajanaggu Group
Alyawarr, Kaytetye, Arrapere, Pwetyalaneme, Mappette, Oorobora and Atnwallya Peoples
Alyawarr, Kaytetye, Warumungu, Wakay Native Title Claim Group
Antakarinja Matu-Yankunytjatjara (Aboriginal Corporation)
Antakirinja Matu-Yankunytjatjara People
Anthony Bennell and Others
Arakwal People
Arrawatyen People
Arrernte People
Badulgal People
Bar-Barrum People
Bardi and Jawi people
Beryl Buller, Harry Gertz, Ernest Hoolihan, Hazel Illin, Narda Kennedy, Elsie Thompson on their own behalf and on behalf of the Native Title Group, the Gugu Badhun People
Clancy Baker, Ian Connolly and Keith Mathieson Jnr on their own behalf and on behalf of the Muluridji People
Clem Riley and Mervyn Riley on their own behalf and on behalf of the Muluridji People #2
Damuth People
Dauanalgaw (Dauan) People
Djabugay People
Evelyn Crafter Nappangarti, Brian Crafter Jangali, Gaye Foster Napaljarri and Jeremy Dawson Juppurula on behalf of the Patta Warumungu People
Felix Edgar, Frank Sebastien, Francis Djiagween, Patrick Dodson and Joseph 'Nipper' Roe on behalf of the Rubibi Community
First Peoples of the River Murray & Mallee Region
Gangalidda People
Gebaralgal People
George King (Murranji)
Gooreng Gooreng People
Gunditjmara Native Title Group
Guruma People
Hughie Tjamie and Keith Minungka on behald of the Eringa No 3 Native Title Claim Group
Iama People
Ijiparta Group
Iliyarne People
Illona Parter and others on their own behalf and on behalf of the Kalkadoon People
Janice Barnes, Jessie Driver, Owen McEvoy, Deree King and Patrick Fisher on their own behalf and on behalf of the Wangan and Jagalingou People11/12/2008
Jarrimanu Group
Jessie Roberts and & Others (for and on behalf of the Najig and the Guyanggan Nganawirdbird Groups)
Jinibara People
Jipalpa-Winitjaru landholding group
Juru People
Kaiadilt People
Kalkadoon People
Karajarri People
Kiwirrkurra People
Kularja Group
Kulkalgal People
Kurrawkurrawka/Kilikilika/Wajilan Group
Lardil People
Liyartu-Walamarnta Group
Lyentyawel Ileparranem People
Lynette Dunn and Nabaru (Billy) Landy on behalf of the Karnapyrri Claim Group
Mandilarri People
Marlinja/Kidpawurru
Martu People
Masig People
Mirtartu, Warupunju, Arrawajin and Tijampara Landholding Groups
Mr Paola Smith, Ms Maxine Gooda, Mr Peter White, Mr Ronny Watson (also known as Ronald Watson) and Mr Eric Hood as the Applicants for Native Title Determination Application QUD80/09 (Kullilli People)
Ms Jorna Murphy Nappangardi, Kwementyaye (Gordon) Jangala Nappa, Lesley Foster Ampetyan, Alan Philimac Kngwarrey, Alec Peterson Apetyarr, Jimmy Jones Ampetyan, Kwemenyaye (Peggy) Wickham Apetyarr, Barry Wickham Apetyarr, Jemima Foster Apetyarr and others
Mualgal People
Murranjayi Group
Murray Walden Jnr and Others on behalf of the Gangalidda and Garawa Peoples
Ngapurrpinkakujarra Group, the Yingawunari Group, the Narlwan Group, the Luwaja Group, the Tururrutpa Group, the Beregumayin-Ngarrajanaggu Group
Ngapurrpinkakujarra group, the Yingawunarri group, the Purrurruka group
Ngarinyin People
Ngarluma People
Ngirtinku Group
Ngurrara People
Ngururrpa People
Nona on behalf of the Badulgal
Nyangumarta People
Nyikina Mangala People
Paakantji People
Paola Smith, Peter White, Ronny Watson (also known as Ronald Watson), Stephen Hagan, Judith Conlon, Brenda Fisher, Kayleen Hopkins and Elizabeth McAvoy on behalf of the Kullilli People (QUD80/2009)
Patta Warumungu People
Payi Payi & Ors on behalf of the Ngururrpa People
Pikilyi landholding group
Pila Nguru People
Pinkakujarra Group
Reginald Joseph Morganson, Danny Hooligan and Walter Blohm
Richard Doyle et al on behalf of the Iman People
Saibai People
Teddy Biljabu, Kevin Fred, Patricia Fry, Lindsay Hardcase, Grant Judson, Ben Odapanie, Colin Peterson, Neil Pitu (Bidu), Pincher Rubin, Nancy Taylor and Kenny Thomas on behalf of the Martu No 1 Claim Group
The Combined Mandingalbay Yidinji Gunggandji People
The Esperance Nyungar People
The Ngapurrpinkakujarra group, the Narrwan group, the Walanypirri group, the Yingawunarri group, the Narlwan group
The Ngapurrpinkakujarra group, the Narrwan group, the Walanypirri group, the Yingawunarri group, the Purrurruka group, the Yilyilyimarri group, the Japuwuny-Wijina group, the Bilnara group, the Wampana group
The Nirrina group, the Yingawunarri group, the Purrurruka group, the Yilyilmarri group and the Billinara group
Timothy James Malachi, Gavin James Kendall, Isobella Jennifer Coleman, Danny Timothy Coleman, Horace Lowdown, Jerry Ned, Freddie Glen Coleman, Paul Michael John Ballie and Ivan James Ned on behalf of the Strathgordon Mob
Tjaruwa Anderson
Tjurabalan People
Torres Strait Islanders of the Regional Seas Claim Group
Turrutpa-Jalapirri Group
Walamarnta Group
Wangan and Jagalingou People11/12/2008
Wanjina-Wunggurr Community
Warninki-Kajalangujku Group
Watakinpirri landholding group
Wilyuku Group
Winparrku landholding group
Yangkaal People
Yarripilangu-Karrinyarra landholding group

Was this useful? Click here to fill in the ATNS survey